Емблематичната „Къща с ягодите“ в София има нов собственик
Една от най-емблематичните стари сгради в София, „Къщата с ягодите“ на улица „Сан Стефано“, има нов собственик. Тя е купена от основателите на IT компанията SiteGround Тенко Николов и Иво Ценов. Новината бе съобщена в Instagram и Facebook в четвъртък вечер от самият Николов: „Най-после приключих сделката за придобиването на тази красавица. Сега е време да възстановим някогашната ѝ слава".
Къщата досега бе собственост на бизнесмена, бивш директор на „ЛУКойл България", Валентин Златев, но не бе реставрирана.
„В момента се намира в изключително лошо състояние, което дори я прави опасна. Затова и нашите първоначални усилия ще бъдат насочени към обезопасяване на сградата, за да се предотвратят по-нататъшни разрушения и рискове за околните. За целта ще работим с екип от опитни специалисти, инженери и експерти по реставрация. След завършване на необходимите оценки и анализи, ще изготвим подробен план за реставрация, чиято цел е да запази уникалния облик и историческа идентичност на „Къщата с ягодите“. Намеренията ни са сградата да функционира като представителна централа на всички дейности на компанията, включително за дейността на фондация „За пример”, основана от ръководството на SiteGround. Ангажирани сме със запазването на културното наследство на София и ще информираме обществеността за напредъка по проекта, когато имаме готово решение", заявяват от IT компанията.
Сградата с царствена осанка на столичната улица „Сан Стефано” №6 е паметник на културата, обявена за такъв още през далечната 1978 г. Валентин Златев я получава през 2012 г. от фирмата на своя баща Васил Златев - "Агрохолд", който пък я купува през 2004 година.
„Къщата с ягодите" е била собственост на банкера Димитър Иванов и съпругата му Надежда Станкович, проектирана е от завършилия училището за художествени занаяти във Виена и Висшето техническо училище в Карлсруе български архитект Георги Кунев. А е построена между 1927 г. и 1930 г. Очевидци разказват, че има пет спални, салони за прием на гости, подиум за музиканти, голям кабинет, стаи за прислуга, веранда, врати с кристални стъкла, камина с червен мрамор, барелефи… Едва ли някой знае каква е съдбата на обзавеждането – по онова време богатите български семейства са купували мебелите си основно от Виена. От оригиналната ограда има отчупено голямо парче или просто се е срутило, така че всеки може да влезе в двора и да проникне в къщата, която някога е била посолство, щаб на чужда резидентура и търговско представителство.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtini/emblematichnata-kashta-s-yagod/